Grafik Tasarım

Grafik Tasarım

Grafik Tasarım Hizmeti 

 

 

 

 

 

Grafik tasarım iletişim fikirlerini sanat ve teknoloji yollarıyla birleştiren yaratıcı bir süreçtir. Öyle ki grafik tasarımla bir resmin bin kelime değerinde olduğunu düşünebiliriz. Grafik tasarımın amacı gerek iletişim gerekse estetik kaliteyi en üst düzeye çıkarmaktır.  Peki kimdir grafik tasarımcısı ve grafik tasarım hizmetleri nelerdir?

Grafik Tasarımcı Kimdir?

Günümüzde kalıplarının dışına çıkarak esneklik göstermek zorunda olan yaratıcı, üretken kişilerdir. Grafikerler için yalnızca bir grafik programını uzman olarak kullanmak yetmiyor. Müşteriyi ve tüketicisini anlayan, vizyon sahibi, yenilikçi ve yaratmakta sınır tanımayan bir yapıda olmak grafikerlerin olmazsa olmazlarından. Bir grafiker gözlem ve araştırma yeteneğine sahip olmalı ve kendini elindeki materyallerle sınırlamadan değişik opsiyonlar sunabilmelidir. Bir hizmet, ürün/ürün grubunu kimliğe büründüren grafik tasarımcıdır. Tasarım süresince fikir ve iletilerin görsel ifadelerini sunmak için sözcükleri, sembolleri ve imgeleri bir araya getirmekte ve yeni biçimler oluşturmakta çeşitli yöntem ve teknikler kullanır. Hizalama, denge, karşıtlık, vurgulama, hareket, görüntü, oran, yakınlık, tekrarlama, ritm ve birlik ilkelerine uzak olmamalıdır.

Grafik Tasarım Hizmetleri nelerdir?

İletişim kaygısı taşıyan her türlü ürün ve hizmet grafik tasarımın uygulama alanına girmektedir. Çeşitli alanlarda faaliyet gösteren bir grafik tasarımcı, kurumsal kimlik, logo, kartvizit, poster ve afiş, e-bülten ve mailing, dergi, broşür ve katalog gibi sayısız konularda müşterisini en iyi şekilde anlayarak, alanında ifade etmelidir. Tasarımda farklılaşan özgün çalışmalarla rakiplerinizden bir adım öne geçebilirsiniz. Kişisel ya da kurumsal düzeyde, tüm basılı veya dijital reklam, tanıtım, kimlik konularınız grafik tasarımla çözümlenebilir. Web sitesi içerisinde müşteriyle bütünleşecek olan tüm detaylar yine grafikerler desteğiyle web tasarımcıların elinden çıkmaktadır.

Projeye başlarken yapılan araştırmalar işin önemli sürecini oluşturur. Hizmet dahilinde ortaya çıkan tüm çalışmalar kurum kimliğinin bir yansıması olacaktır. Kötü değerlendirilmiş bir ifadeyle faydadan çok zarar görmek mümkün. Ufak görünen ama önemi tartışılmaz bir logo tasarımından, sokaklarda binlerce kişiye ulaşacak bir billboard ilanına kadar alınan sorumluluk çok büyüktür.

Kurum kimliği ile özdeşleşen bir imaj yaratmak markalaşmanın en önemli adımıdır. Bu yolda markaya bir imza kazandıracak olan grafik tasarımcının hata yapma lüksü yok denebilir. Grafik tasarım hizmetleri içerisinde karar verilen ve uygulamaya alınarak basılı veya dijital olarak yayınlanmaya başlanan her görsel artık kurumsal kimliğin ayrılmaz bir parçasıdır.