Seo&Sem

Seo&Sem

Seo&Sem

Web siteniz ile organik olarak büyümenin tam zamanı! Doğru yatırım ile arama motorlarında kalıcı olarak yer edinmek için acele edin.

İnternet dünyasında son zamanların en hızlı öğrenilmeye başlanan kavramları olan SEO ve SEM nedir? Kısaltılmış kelimelerin Türkçe anlamları nedir?

İnternet, pazarlama, internet üzerinden pazarlama ya da internetten para kazanma konularını Seo ve Sem başlıkları altında toplayabiliriz. Kısaltılmış her iki kelime de İngilizce kökenlidir. Seo (Search Engine Optimization), arama motoru optimizasyonu sem, (Search Engine Marketing) arama motoru pazarlamacılığıdır. Seo ve Sem ayrı yöntemlerdir fakat pazarlama konusunda beraber kullanılan stratejilerdir. İnternet pazarlamacılığında başarılı olmak istiyorsanız, bu iki yöntemi aynı anda kullanmanız gerekiyor.

İnternet ve internet kullanıcıları, arz talep döngüsü içerisinde yer alırlar. Arama motorları, internet kullanıcılarının ihtiyaçlarını belirler ve karşılamaya çalışır. İnternet kullanıcıları ise ihtiyaçlarını zengin alternatifler çerçevesinde karşılar. Bu döngüyü yakalayabilmek web sitesinin başarılı olması anlamına gelir. Bu yüzden talep ve ihtiyaçların belirlenmesini sağlayan sistemlerin kullanılması çok önemli. Örneğin; bir web sitesine talep formu ya da bir anket koymak bile internet kullanıcılarının beklentilerini anlama konusunda faydalı olacaktır.

İnternet, pazarlamayı ufuklara kadar taşıyabileceğiniz kadar geniş. Bu avantaj sayesinde müşteri sayınız mağazanızla sınırlı kalmayarak çok geniş kitlelere ulaşabilir. Üstelik diğer pazarlama yöntemlerinden daha ucuz ve kolay bir pazarlama yöntemi. Bu yüzden internet çağına, pazarlamanın altın çağı diyebiliriz. Bu çağın nimetlerinden faydalanabilmek için doğru hareket etmeyi ve kuralına göre oynamayı bilmeniz gerekiyor. Pazarlama başarısı istiyorsanız ölçülebilir alt yapı önceliğiniz olmalıdır. Yani, seo ve sem çalışmalarını yakından takip etmelisiniz.

SEO (Search Engine Optimization)- Arama Motoru Optimizasyonu

Bir web sitesini arama motorlarında yükselten, anahtar kelimelerdir. Bu yüzden anahtar kelimelerin belirlenmesinde titizlikle çalışılması gerekiyor. Bu kelimeler hem sitenin amacına uygun olmalı hem de arama motorlarında internet kullanıcıları tarafından aratılan kelimeler olmalıdır. SEO önem sırasına göre anahtar kelimeler birinci sırada, başlıklar ise ikinci sırada yer alır. Her ikisinin de SEO ilkelerine göre seçilmesi, seo çalışmasının verimli olmasını sağlayabilir.

Özellikle yeni bir web sitesi açıyorsanız, SEO çalışmalarına mutlaka ağırlık verin. Aksi takdir de sitenin gelir getirmesi için uzun zaman beklemek zorunda kalırsınız hatta SEO çalışması yapılmamış olması, web sitenin başarısız olmasına bile neden olabilir. İnternet kullanıcıları siteden, ürünlerinizden ya da hizmetlerinizden haberdar olamayacaktır. Tesadüfi sonuçlar ya da uzun zamana yayılan popülarite, kalkınmayı beklerken sizi kazanç kayıplarına götürebilir. Oysaki pazarlama işinde zaman ve sermaye çabuk eriyebilen kavramlardır. Kısa vadede sonuç almak varken kimse uzun zamanda sonuç almayı bekleyecek lükse sahip değildir. Seo ve Sem stratejileri, efor sarf ettirmeyen ve yüksek maliyet gerektirmeyen yöntemler olmakla birlikte sonuç almayı kolaylaştırır.

google seo

SEM (Search Engine Marketing)- Arama Motoru Pazarlamacılığı

Web sitenizde bir ürün ya da hizmet satıyorsanız, SEO çalışmaları pazarlama başarısı için yeterli olmayacaktır. Ciddi bir pazarlama stratejisi için SEM kullanmak daha akıllıca. Sem sayesinde, reklam metin ve görselleri hazırlanarak internette reklam yayınlayabilirsiniz. Bu çalışma aynı anda birçok müşteriye sahip olmanızı sağlayacaktır. Kısa sürede tanınmak ve hemen para kazanmaya başlamak mümkün.

Sem için ayıracağınız yatırıma göre hedef kitleniz artabilir ya da sadece istediğiniz kitleye odaklanabilir. Uygun fiyatlara ve aracısız olarak reklamını yayınlanır. Sem, sonuçlarını hemen görebileceğiniz ve meyvelerini beklemeden toplayabileceğiniz bir pazarlama stratejisidir.

İnternetten para kazanmak istiyor ve pazarlama girişimlerinizi internetten de yürütmek istiyorsanız, web siteniz için SEO ve SEM çalışmalarını mutlaka yapın. İkisi birlikte yürütüldüğünde müşteri portföyünüzün ne kadar genişlediğini ve işinizi ne kadar büyüttüğünüzü görebilirsiniz